понеделник, 26 януари 2015 г.

Парната баня - полезна, приятна, пречистваща

 Вече ви предложихме статията "Ползите за здравето от сауната". В настоящата публикация в блога на туристически комплекс"Андела" ще ви запознаем с парната баня. Туристически комплекс"Андела" разполага със СПА център и фитнес в основната сграда на комплекса ( басейн, сауна, инфрачервена сауна, парна баня, фитнес, ледена кофа, ледена дупка, масажно отделение, душове), както и с външно бунгало ( сауна, парна баня, релакс зона, масажно отделение ). Всеки гост на комплекса може свободно да ползва всичко в него. Разгледайте нашите ЦЕНИ за настаняване и ПАКЕТНИ ЦЕНИ.

Снимки от СПА центъра на туристически комплекс "Андела", можете да разгледате тук.


Векове наред хората практикуват лечебни процедури в топли гейзери и минерални извори с една единствена цел - древна философия твърди, че хармонията между душата и тялото може да бъде източник на здраве. Водата е основен източник на живот - също и еликсир, който ободрява, освежава, подмладява и лекува. Тя изчиства тялото от токсини, засилва притока на кислород, подобрява кръвообращението и не на последно място - поддържа кожата свежа и млада.


Като цяло парната баня може да бъде категоризирана като влажен вариант на сауната (повече за ползите за здравето от сауната прочетете тук). Тя е идеален начин за прочистване на тялото от вредните вещества чрез струя нагрята пара под налягане, но освен това има и противовъзпалително, хидратиращо и болкоуспокояващо действие.

Парната баня излъчва топлина около 45°С при влажност на въздуха, близка до 100%, което от своя страна създава идеални условия за регенерация. Ароматизиращата система създава допълнителни положителни емоции чрез разпръскване на аромати на бор, лавандула или мента във въздуха, а тихата и нежна музика създава допълнително усещане за комфорт и релакс.

Туристически комплекс "Андела"
В своя съвременен вариант парната баня представлява помещение, което се затопля с помощта на пара. И докато древните гърци и римляни са използвали термални извори, днес това се постига с помощта на парогенератор, монтиран в съседно помещение до парната баня. От изключителна важност е това помещение да се намира извън банята, защото парогенераторът представлява мощен консуматор на трифазно електричество. Необходима е и доста енергия за затоплянето на самото помещение, както и седалките, които обикновено са изградени от керамика. Поради това се предвижда и подово отопление. В един от краищата на помещението се монтира подвижен душ, чрез който хората могат да се обливат при нужда.

Съществуват няколко основни изисквания към помещението, в което се намира парната баня: първото необходимо условие е да има подови сифони, като един от тях да бъде под вратата, защото процесът на кондензация там е най-голям. Трябва да има вентилация, отделна от тази на останалите помещения, поради високата влажност на въздуха, както и сервизно помещение в близост до парната баня, в което да се разположат парогенератора и системата за аромати (дозираща система, която подава ароматизираща течност в парата).

Разновидности на парната баня
Туристически комплекс "Андела"

  • Класическа парна баня - помещение, характеризиращо се с висока влажност и сравнително по-ниски температури от тези в сауната. Помещението е изградено от керамика, стъклокерамика, мрамор или комбинация от трите. Характерно за дизайна на парните бани са овалните и меки форми, както на пейките, така и на тавана на помещението.



  • Римска баня - помещението е аранжирано в гръцки или римски стил, като стените са облицовани с камък или мозайка, задължителен елемент са високите до тавана колони.



  • Турска баня - състои се от едно или няколко помещения, аранжирани в арабски стил, като в зависимост от дизайна се облицоват с камък или керамични плочки.


Сауна или парна баня - какво да изберем?

Сауната е идеално средство за тренировка на дейността на сърцето. (Вижте публикацията ни "Ползи за здравето от сауната") Високата температура и влажност на въздуха, близка до 15%, водят до разширяване на кръвоносните съдове, при което до кожата достига по-голямо количество кръв. В резултат на увеличеното отделяне на течности при изпотяване, тялото се изчиства от токсините. По време на охлаждащата пауза кръвоносните съдове се свиват отново, стават по-еластични и се регулира кръвното налягане.

Парната баня представлява друга форма на термотерапия. Физикалните фактори, действащи при нея, са горещ въздух и висока влажност. Парата има разнообразно действие върху кожата. Тя оказва изключително добър ефект върху кръвоснабдяването й, което се засилва от термичното дразнене и след провеждането й кожата изглежда свежа и тонизирана, почистена от мъртвите клетки и мазнините. След процедурата кожата много по-лесно усвоява полезните съставки от нанасяната козметика.

Поради това е препоръчително парната баня да предшества различни процедури за лице и тяло. Термичното дразнене оказва положителен ефект и върху централната нервна система, а съчетана с различни ароматни масла (лавандула, мента, бор, мащерка, канела) има релаксиращо въздействие.

Топлината подпомага релаксирането на мускулите, а чрез повишаване на кръвообращението се подобрява транспорта и елиминирането на остатъчните метаболитни продукти в тях, освен това влияе благоприятно при наличие на мускулна треска. Счита се, че при леки мускулни травми парната баня има лечебен ефект. Препоръчително е антицелулитните програми също да бъдат в съчетание с парна баня, защото тя подпомага размекването и дренирането на целулита. Една от най-добрите терапии за дихателната система е без съмнение билковата парна баня. Тя е и форма на ароматерапия.

Снимки от СПА центъра на туристически комплекс "Андела", можете да разгледате тук.


Специалисти препоръчват: след парна баня да се осигури прием на алкална вода, за да се оводнят тъканите и да се възстанови минералният баланс в клетките. Също така използването на специални душове е желателна процедура след ползване на парна баня или сауна.

Водният масаж чрез странични масажни струи оставя задълго чувството на приятно масажирано и витализирано тяло, а освен това повишава съпротивителните сили на организма. След обилното обливане с вода се подобрява кръвообращението и се нормализира повишената температура на тялото, създавайки в организма невероятен прилив на енергия.

Независимо какво ще изберете, за да поглезите сетивата си - парна баня, сауна, джакузи или масаж, всички тези удоволствия са най-новият и актуален метод за борба със стреса, създават връзка с природата и са добра предпоставка за воденето на здравословен начин на живот на съвременния, модерен човек.





Автор: Ния Горанова, PuRple PR *


За запитвания и резервации в туристически комплекс "Андела":

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
тел: 0354 19 222
GSM: 0879 82-70-86



Facebook на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Twitter на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Google+ на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Blog  на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

петък, 2 януари 2015 г.

Връх Белмекен, язовир Белмекен и спортна база "Белмекен" - забележителности край Юндола


Поглед към яз. Белмекен от вр. Белмекен; m1r0r1m flickr.com ©

  Местността Юндола се намира на 16 км от Велинград. До нея се стига по пътя от Велинград за Банско и Разлог. (прочетете статията "Юндола - съкровище, скрито между Рила и Родопи")
 Курортът е разположен на 1400 м средна надморска височина, между Рила и Родопите.
От Юндола тръгват туристически маршрути за връх Белмекен (2626 м) в Рила и връх Черновец (1834 м) в Западните Родопи.
 Целият район около Юндола е изключително живописен. В близост до курорта се намират резерватите Рогачица и Валявиците, Филибишка поляна, местностите Черновец и Куртово, спортната база „Белмекен” и природната забележителност Пашови скали (прочетете статията ."Пашови скали - природна забележителност край Юндола")
Автор: Kalcho - flickr.com ©


Белмекен в превод означава "Бяло стопанство". Това име вероятно се дължи на снеговете, които при тази височина властват над това място почти целогодишно. Но когато заговорим за Белмекен е добре да се разясним за какво говорим, защото има връх, комплекс, хижа, база за спортуване и дори язовир с това име. Всичките тези места се намират в близост едно до друго, но всяко е само по себе си уникално и заслужава да се види. Въпреки, че Белмекен се намира на малко над 100 км. от София, тук действат планинските закони, за това ако пътуването ви е в началото на годината се запасете с вериги и топли дрехи. (Прочетете "Безопасно в планината - препоръките на българската планинска спасителна служба")


Ако сте от хората, които не обичат претъпканите курорти и не могат да си починат пълноценно, когато около тях има навалица от хора, то дестинация Юндола - Белмекен е чудесно решение за вас (прочетете "10 причини да отседнем в туристически комплекс „Андела“") – кристалните води на язовир Белмекен, чистото от смог небе, което се допълва от аромата на борови иглички и тишината на планината. В курорта Юндола има много почивни домове и хижи, но ако сравняваме цена с качество, то вашето одобрение без конкуренция би спечелил туристически комплекс „Андела“. Вижте цени тук.

Белмекен ще ви предостави тишината и спокойствието за които жадувате цяла година и ще ви подари прекрасни дни по време на зимната ви почивка. Тук няма да бъдете лишени от всякакви съвременни удобства и ще имате прекрасния шанс да практикувате любимите си зимни спортове. (прочетете  "Отварят още 4 ски писти в Юндола")

С името Белмекен се именуват няколко обекта в Рила – връх, хижа, язовир и спортна база.


 Язовир Белмекен се намира в Рила планина на 1923 м. надморска височина. Той е най-големият язовир на Балканския полуостров с насипна стена и е част от каскадата „ Белмекен – Сестримо – Чаира“ с обем 140 млн. м ³. Изграден е по течението на Сестримска река, като изходният пукт е село Сестримо. Водите му са кристално чисти и бистри, а високите хълмове покрити с буйна зелена растителност по чудесен начин се съчетават със сините води на язовира. Районът е изключително подходящ за разходки и пикници сред природата. Веднъж пристигнали на това магическо място можете да посетите (с кола или пеша) най–високия язовир на Балканите с насипна стена. На язовира се лови риба целогодишно, като доста често ще забележите рибари по бреговете, чиито главна цел е пъстървата. Ако решите да ловите риба тук, имайте предвид, че язовира има отливи и приливи, така че не се установявайте близо до водата, за да не се наводните сутринта.


Автор: Борислав Димитров flickr.com ©


За хората, любители на катеренето, стените на язовира са попътни точки към връх Белмекен, Каменчал, Балабаница и Славов връх. По южната стена на язовира минава пътека за хижата, но за да преминете по нея е нужно да сте оборудвани добре и с нужните знания за планината. По пътя може да срещнете коне, които си пасат спокойно на стада - това е нормално. Стопаните им от близките села ги пускат сами, като това е нещо като традиция за региона.
До хижата може да се стигне и от с. Костенец. Този маршрут е по–приятен, но е препоръчително да се подготвите с високи обувки и дълги панталони, защото тук се срещат някои видове змии, като усойници например. (Прочетете "15 неща, които да носим със себе си в планината") Хижата, въпреки пожара преди няколко години, е възстановена сега, но не предлага най–големите удобства, а само неща от първа необходимост – електричество, подслон, храна и вода.



 Връх Белмекен е връх в Ибърския дял на Рила с височина 2626 m. В близост се намира язовир Белмекен и високопланинската спортна база Белмекен. В съседство се намират Соколов връх и Червени връх. Сравнително лесно достъпен през лятото от юг, откъм язовир „Белмекен“. Северният склон е отвесен, извисява се над циркуса Кутлините. През зимата склоновете му са лавиноопасни и при изкачване трябва да се използват коловите маркировки. От Белмекен се разкрива невероятна гледка към планините Рила, Пирин, Родопите, Стара планина. В подножието на южния му склон, където се намира язовирът, изкачването му е сравнително лесно през лятото. Изходни пунктове за покоряването му са селата Юндола и Сестримо.
 През годините Белмекен се е наричал още Бели връх и Коларов връх.  В полите на върха се намира и площадка за летни лагери. Изходни пунктове за върха са селата Юндола и Сестримо. До 1942 г. връх Белмекен носи името Бели връх, до 1950 г. — Белмекен, а до 1999 г. — Коларов.



 Разположена в близост до язовира е високопланинската спортна база Белмекен – на около 3 км. Намира се в полите на Рила. Спортната база е предпочитана за подготовка както от родни спортисти, така и от чуждестранни. Базата разполага с футболно игрище, стрелбище за биатлон, гребна база на язовир Белмекен, зали за фитнес, бокс, вдигане на тежести, физическа тренировка, закрит плувен басейн, медицински център, подводен и ръчен масаж, физиотерапия. Спортният комплекс е на над 2000 метра надморска височина, като е разположен между Родопите и Рила. Има хотели и възможност за ски, но е много по–спокойно отколкото при други по–известни и популярни зимни курорти у нас. Тук дори има необходимите условия за тренировката на спортисти и състезатели. Има зали за бокс, борба, тежка и лека атлетика и други.





Автор: Ния Горанова, PuRple PR *


За запитвания и резервации в туристически комплекс "Андела":

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
тел: 0354 19 222
GSM: 0879 82-70-86



Facebook на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Twitter на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Google+ на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Blog  на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.