понеделник, 27 юли 2015 г.

Факти за ходенето пеша и ползите от него

    Днес ще ви представим основните ползи от ходенето пеша и някои интересни факти. Препоръчваме разходките на открито в планината. Тогава освен всичко, което ще изброим по-долу, към здравословната ви разходка ще бъдат добавени още: лечебните свойства на чистия планиснки въздух, антистрес ефектът на хубавите гледки и приятните звуци от чуруликането на птичките и ромоленето на поточетата. Нима има по-добър начин да се отърсим от натовареното ежедневие, да забравим проблемите и да освежим физическото си и психическо състояние?




• Казват, че всяка минута ходене удължава живота.

• 20 допълнителни минути ходене всеки ден могат да изгорят около 3 кг. телесни мазнини  за една година.

• За да изгорите калориите, които един обикновен шоколадов бонбон набавя на организма, е необходимо да извървите приблизително осем пъти цялата дължина на едно футболно игрище. Помислете за това следващия път, когато някой рожденник ви почерпи :)

• Най-подходящи за намаляване на теглото са по-продължителните ежедневни разходки с умерено темпо  (40 минути при 60% до 65% максимална
сърдечната честота).

• По-кратките и бързи разходки (20-25 минути при 75% до 85% от максималната сърдечна честота) са
подходящи за поддържане трениране на сърцето и белите дробове.

Ходенето осигурява следните предимства:

• Подобрява ефективността на сърцето и белите дробове;

• Гори телесните мазнини;

• Ускорява метаболизма ви, така че да горите калории по-бързо, дори и докато сте на почивка;

• Помага за контролиране на апетита;

• Увеличава енергията ви;

• Помага за облекчаване на стреса;

• Забавя стареенето;

• Понижава високото кръвно налягане;

• Помага за контрол и предотвратяване на диабет;

• Намалява риска от някои форми на рак, включително на простатата и на гърдата;

• Подпомага чревния тракт;

• Подпомага спокойния сън;

• Заздравява костите и намалява загубата на костна плътност при по-възрастните жени;

• Намалява сковаността в ставите, поради бездействие или артрит;

• Облекчава повечето случаи на хронични болки в гърба;

• Подобрява гъвкавостта;

• Подобрява стойката ви;

• Поддържа здрава кожа поради повишената циркулация на кръвта;

• Подобрява умствената дейност и паметта;

• Повишава настроението;

• Помага за предотвратяването или намаляването на депресията;

• Подобрява самочувствието;

• Помага ни да контролираме зависимости към никотин, алкохол, кофеин и други.


Ходенето е за предпочитане пред работата или джогинга, защото натоварва по-малко ставите, включително бедрата, коленете и глезените. 


Не забравяйте да загреете правилно преди да излезнете на разходка ... мускулите ви ще ви обичат заради това!






Снимки:  Flickr.com;

Прочетете още:







За запитвания и резервации в туристически комплекс "Андела":

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
тел: 0354 19 222

GSM: 0879 82-70-86



Facebook на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Twitter на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Google+ на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Blog  на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

понеделник, 6 юли 2015 г.

Египетският лешояд в Източните Родопи




Египетският лешояд е един от най-бързо намаляващите видове птици в света. Тази изключително интелигентна птица присъства в Червената книга на България и е под опеката на Закона за биологичното разнообразие. 








Египетският лешояд (Neophron percnopterus) е най-дребният от четирите вида лешояди, срещащи се в Европа. С размах на крилете до 180 см и дължина на тялото 60-70 см, той е известен още под името малък лешояд. Оперението на възрастните птици е бяло с черни махови пера. Имат голи, жълто-оранжеви лица. Стърчащите заострени пера по главата придават характерен облик на тази необикновена птица. В полет може да се сбърка с белия щъркел, от който се отличава по клиновидната опашка и късите крака и шия.

Египетският лешояд е световно застрашен вид, включен в Червения списък на IUCN в категория „Застрашен“. Световната популация на вида се оценява на 21 000 – 67 000 индивида с нестихваща тенденция към намаление. Строго защитен от Бернската и Бонската международна конвенция, както и от Конвенцията по международна търговия със защитени видове от дивата флора и фауна (CITES). В миналото Eгипетският лешояд е бил повсеместно разпространен на територията на България и Гърция с многобройна численост. Днес Балканския полуостров приютява по-малко от 90 двойки. Видът е включен в Червената книга на България и е под опеката на Закона за биологичното разнообразие.

Египетският лешояд обитава отворени хълмисти и нископланински територии. Гнезди основно на скали и скални стени, нерядко и в близост до населени места. Гнездата си разполага в скални ниши, площадки, цепнатини. Едно гнездо обикновено се използва в продължение на няколко години. Моногамен вид, който в Древен Египет се е смятал за символ на родителските грижи. 

Египетският лешояд се слави и със своята интелигентност. Това е една от малкото птици в света, която използва сечива. В Африка многократно е наблюдаван да използва камъни, за да разчупва изоставени щраусови яйца.




Изправен пред прага на изчезване днес Египетският лешояд стеснява своя ареал. В миналото се е окачествявал като често срещан вид на територията на цяла България. Като гнездене е установено дори по тепетата в Пловдив. Днес една от най-сигурните крепости на вида са Източните Родопи. Все още се среща в Русенски Лом, Провадийско-Роякското плато както и Източна стара планина.

Египетският лешояд е типичен далечен мигрант. През септември младите и възрастните птици напускат гнездовите територии и поемат по дългия път към зимните си квартири в Африка. Мигрират на малки групи основно над сушата, избягвайки големите открити морски пространства. Прелитат над Турция и източното крайбрежие на Средиземно море, откъдето навлизат в Африка. По миграционния път образуват големи струпвания на места с изобилие на храна като сметища и площадки за подхранване. През пролетта Египетските лешояди изминават над 4000км по обратния път към дома. Миграцията продължава 30 - 40 дни. Това е критичен период, особено за младите птици, поради тяхната неопитност и многобройните опасности, с които е осеян пътят им.

Дългият есенен миграционен път на Египетските лешояди завършва в Африка. Там птиците прекарват неблагоприятните у нас зимни месеци и събират сили да поемат по обратния път рано на пролет. Местата на тези струпвания са известни като „зимни квартири“ и една от най-популярните се намира в зона южно от пустинята Сахара, наречена Сахел. Тук Египетския лешояд демонстрира удивителна доверчивост към хората и често се храни насред селата и градовете. Нощува на групи по скали и електрически стълбове. Често формира струпвания на места с изобилие на храна като сметища и кланици.

Птиците от Балканския полуостров зимуват в Чад. Иначе, струпвания на вида могат да бъдат видени още в  Етиопия и Судан. През първата си година младите лешояди остават в Африка близо до богати на храна територии. Завръщат се по родните места на 2-3 годишна възраст. По тази причина и поради дългите миграционни пътища Египетският лешояд прекарва половината от живота си извън местата за размножаване.

Египетският лешояд е една от най-бързо намаляващите видове птици в света. Днес оцеляването му се превръща в истинско изпитание. Със своята дейност човек променя условията на околната средата, създавайки многобройни рискове за живота на лешоядите. Причините за високата смъртност на световнозастрашения вид могат да се търсят както в гнездовите територии, така и по миграционните пътища и местата за зимуване. Отровите са основен фактор, причиняващ смъртност сред Египетските лешояди. Приемането на отровена или замърсена с вредни вещества храна отнема живота на много възрастни и млади птици. От друга страна имунитета на лешоядите силно намалява при консумация на третирани с антибиотици домашни животни, което е предпоставка за развитието на опасни болести.

Браконерския отстрел  и ограбването на гнездата също имат първостепенно значение за намаляването на световнозастрашения вид. Със своето присъствие в близост до гнездата човек може да причини безпокойство и лешоядите да оставят за дълго време своите яйца и малки незащитени. Това се оказва пагубно за младото поколение. Сериозен риск за живота на лешоядите крие и опасната електропреносна мрежа. Основните заплахи за Египетския лешояд по миграционните пътища и в зимните квартири до голяма степен са идентични с тези в гнездовите територии, но са необходими още допълнителни проучвания за планиране на конкретни дейности, целящи ефективното опазване на вида.





Линк: Видео на енциклопедия "Britannica"

Линк: Онлайн камери, монтирани до гнезда на Египетски лешояди в Родопите

Линк: BTV - Репортерите (Повече от 20 години усилия за възстановяване на популацията)





Източник: Българско сдружение за защита на птиците

Снимки: Калоян Христов; Flickr.com;

Прочетете още:






За запитвания и резервации в туристически комплекс "Андела":

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
тел: 0354 19 222
GSM: 0879 82-70-86


Facebook на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Twitter на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Google+ на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Blog  на туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.