събота, 19 март 2016 г.

Крепостта "Цепина" край Велинград - забележителности край Юндола

Панорамен изглед от крепостта "Цепина" край с. Дорково, Велинград
          Цепина се издига върху висок и стръмен хълм в източната част на Чепинската котловина, на 7 км от село Дорково, Пазарджишко.
          Различни исторически епохи са оставили тук своите следи. Първите заселници дошли още през енеолита. През желязната епоха възникнало тракийско селище, което през римската епоха се разраснало значително. Заради многобройното население през IV в. на хълма била построена голяма раннохристиянска църква (базилика).


Маршрут: Туристически комплекс "Андела" , Юндола- крепост "Цепина", с. Дорково

Маршрут: град София - крепост "Цепина", с. Дорково, община Велинград
             През XII-XIII в. на същото място българите издигнали "великолепна крепост", както я нариали византийските хронисти.
Крепостта "Цепина" в наши дни
 За нея никейският император Теодор Ласкарис пише, че била "знаменита и чутовна", "най-укрепена, изобщо казано - най-недостъпна, съвършено непревземаема".
            След освобождението на българите от византийско владичество Цепина става владение на династията Асеневци. За известно време тя е столица на техния сестрин син деспот Алексий Слав, който след смъртта на Калоян обявява независимост от търновския двор. В края на XIV в. крепостта била разрушена от турците.
           Цепина е средновековен град-крепост. Крепостните стени обграждали територия с площ 25 декара.
Макет на крепостта "Цепина"
На най-високо място на хълма се издигала цитаделата - замъкът на деспота.При археологическите разкопки са разкрити жилищни сгради, две средновековни църкви, части от стенописи и мраморни облицовки, както и два релефа с изображения на апостолите Петър и Павел.
По склоновете на хълма се намирало предградието - жилищата на гражданите, които оставали извън защитата на керпостните стени.
           Деспотският замък бил ограден от крепостни стени с дебелина 1,6 м. Единствената входна врата била високо разположена и достъпът до нея ставал чрез подвижна стълба. Изкачилите се по нея я изтегляли и прибирали зад стената, после слизали в двора на замъка по неподвижна стълба от вътрешната страна. Замъкът се състоял от жилищна сграда, стопански постройки, жилища на прислугата, водохранилище, параклис.

Крепостта "Цепина" е една от най-известните родопски крепости
Крепостта "Цепина"
           Сградата, в която живеело семейството на деспота, представлявала осмоъгълна кула, вероятно на 4 етажа, достъпни чез дървени стълби в средата на кулата. В основите имало самостоятелно водохранилище, на приземния етаж се намирали складовете за храна, на втория и третия живеело деспотското семейство, а на върха - деспотската охрана.

Карта на крепостта "Цепина"
            Любопитен исторически факт е, че Алексий Слав е племенник на Асеневци, син на тяхната сестра, чието име не знаем. След смъртта на Калоян той единствен се противопоставил с оръжие на узурпатора на трона Борил. Бил управител на родопската област, наричана през Средновековието Архида, и имал титла деспот. След като императорът на кръстоносците - Анри Фландърски през 1208 г. разгромил Борил, в императорския лагер се появил Алексий Слав. Той се изправил пред императора не като негов васал, а  като владетел, който търси съюзник, и направо поискал дъщеря му за съпруга. Отначало императорът се възмутил, но за да си осигури подкрепада на Алексий Слав, срещу търноския владетел, се съгласил на този брак, върнал му завоюваните български крепости и дори признал претенциите му към търновския престол.

Снимка: Поглед към Родопите от крепостта Цепина, Автор: stefanova, Източник: photo-forum.net

Източник: 
nasamnatam.com
Оформление: Ния Горанова, Purple PR *


Прочетете още:




За запитвания и резервации в Туристически комплекс "Андела":

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
тел: 0354 19 222
GSM: 0879 82-70-86

УниКредит Булбанк АД
BIC   UNCRBGSF
IBAN  BG28  UNCR  7630  1076  2494  62

Facebook на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Twitter на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Google+ на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Blog  на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.






събота, 12 март 2016 г.

Сирни заговезни 2016 - традиции и обичаи в България

 Сирни заговезни е празник на всеобщото опрощение. Той винаги се чества седем седмици преди Великден и трае една седмица, в която се изпълняват различни обреди и обичаи. Известен е още като Поклади или Прощална неделя. През 2016 г. празникът започва на 13-ти март.


Кукери гонят злите духове и зимата над кладата
 Сирни заговезни е важен зимно-пролетен празник в народния календар. Тогава танцуват кукерите. Обичаят хората да се маскират по Заговезни датира още от Средновековието и дори много преди това, като у нас е разпространен само в някои краища. Маските трябвало да прогонят злите духове, които бродят между хората. Карнавалът символизира победата на светлината над мрака, т. е. настъпването на пролетта и края на зимата.



 Сирни заговезни е повод да се организират - домашен празник, карнавал и, разбира се, обща софра. На празничната трапеза се слагат млечни и яйчени продукти. Всеки ерген изстрелва запалена стрела или хвърля кръст в двора на момата, която харесва.
През седмицата – в сряда, петък и неделя се връзват люлки и момите, и момците се люлеят за здраве. В неделя, също така, се палят огньове (клади) и след като прегорят, се прескачат за здраве. После около тях се играят хора и се пеят песни. Семейството на момата стои будно, за да гаси пламъците, докато тя самата събира стрелите на момците. Счита се, че която мома събере най-много стрели от двора си е най-харесвана.

Скок над кладата за здраве

 За трапезата на Заговезни се приготвят баница със сирене, варени яйца, варено жито и халва с ядки. Прието е да се извършва и обичаят „хамкане“: на червен конец се завръзва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният завърта конеца в кръг и останалите членове на семейството се опитват да хванат халвата или яйцето с уста. Който успее, ще бъде жив и здрав през цялата година.

Обичаят "хамкане"
 На Сирни Заговезни по-младите обикалят по-стари роднини и близки, искат прошка и целуват ръка на домакините, като изричат традиционните думи на прошката: „Прости!“. „Простено!“ пък е задължителният отговор. Затова празникът е познат още и като Прошка.

Жени в носии, сплели ръце за прошка

Изтоник:
imenata.com

Оформление: Ния Горанова, Purple PR *


Прочетете още:



За запитвания и резервации в Туристически комплекс "Андела":

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
тел: 0354 19 222
GSM: 0879 82-70-86

УниКредит Булбанк АД
BIC   UNCRBGSF
IBAN  BG28  UNCR  7630  1076  2494  62

Facebook на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Twitter на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Google+ на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Blog  на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.


събота, 5 март 2016 г.

120 жени между 17 и 84 години тръгнаха на поход - Започна "56-и Национален туристически поход на жените"

На снимката: Казанлъчанки поемат към Русалка на 8 март 2014 година     
          Между 2-ри и 6-ти март повече от 120 дами от туристическите дружества в страната правят 23-часов преход по маршрути в Стара планина. Тази година домакин на 56-я Национален туристически поход на жените е Туристическо дружество „Сърнена гора“ – Стара Загора. В дните на похода над 120 дами от туристически дружества от цялата страна ще изминат общо над 23 часа преходи из Стара планина. В събитието, посветено на Националния празник на България - 3 март и на Празника на жената-8 март, ще се включат жени-туристки на възраст от 17 до 84 години. (Прочетете още в нашия блог: Факти за ходенето пеша и ползите от него.)



На снимката: 53-ти Национален туристически поход на жените
      Домакин на 56-я Национален туристически поход на жените е Туристическо дружество "Сърнена гора" - Стара Загора. Жените ще изминат разстоянието от казанлъшкото село Ясеново до местността Узана край Габрово, а на националния празник 3 март дамите ще стигнат от Узана до връх Шипка, където ще участват в тържествата за Националния празник и ще поднесат венец. Преходът в този ден е най-продължителен – общо около 8 часа с отсечката хижа Узана - връх Шипка -  хижа Бузлуджа.

На снимката: Нац. поход на жените-туристки в Източните Родопи
         На 4 март е предвидено посещение на Историческия музей в Казанлък и отново с автобус участничките ще пристигнат в Стара Загора, където ще поднесат цветя на Мемориален комплекс "Бранителите на Стара Загора", след което ще имат 3-часова обиколка на парк "Аязмото" с поднасяне на цветя пред паметниците на Митрополит Методий Кусев и Алеко Константинов.

        През годините в похода са участвали общо над 1498 жени, включително и чужденки от бившата ГДР и Унгария. Тази година в събитието, посветено на Националния празник на България – 3 март и на Празника на жената - 8 март, ще се включат жени-туристки на възраст от 17 до 84 години. Туристките ще имат и общо 5 водачи -  Златина Стоянова, Паулина Стойчева, Събина Цанева, Стефка Божинова от ТД“Сърнена гора“ и Теодора Тарева от Казанлък. През цялото време с дамите ще е и Дела Кавъркова, секретар на Българската федерация по туризъм.

Стара Загора посреща Национален туристически поход
Снимка: Община Стара Загора
       56-я Национален туристически поход на жените започна на 2 март от с. Ясеново, до местността Узана край Габрово. Походът е посветен на Националния празник на България – 3 март и на Празника на жената – 8 март. На 3-ти март участничките ще стигнат до връх Шипка, където ще се включат в честванията на Националния празник и ще поднесат венец. На 4-ти март те ще пристигнат в Стара Загора с автобус и ще поднесат цветя на Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“. Предстои им още 3-часова обиколка на парк „Аязмото“ с поднасяне на цветя пред паметниците на Митрополит Методий Кусев и Алеко Константинов. В 16 часа участничките ще бъдат приветствани в Античния форум „Августа Траяна“ от зам. кметът на Община Стара Загора Красимира Чахова. Там 27 от тях ще получат имена на тракийски богини в специална церемония. Домакините от “Сърнена гора“ са подготвили специални подаръци за всички – уникалната местна сол „самардала“, камъче от Аязмото, липов цвят и реплика на фигурка от неолита.

        Той вече започна от с.Ясеново до местността Узана край Габрово /географски център на България/ - общо 6 часа преход. На 3 март е дамите ще стигнат от Узана до връх Шипка, където ще участват в тържествата за Националния празник и ще поднесат венец. Преходът в този ден е най-продължителен - общо около 8 часа с отсечката хижа Узана - връх Шипка - хижа Бузлуджа. На 4 март е предвидено посещение на Историческия музей в Казанлък и отново с автобус участничките ще пристигнат в Стара Загора, където ще поднесат цветя на Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора", след което ще имат 3-часова обиколка на парк „Аязмото" с поднасяне на цветя пред паметниците на Митрополит Методий Кусев и Алеко Константинов.
      Точно в 16 часа в същия ден на Античен форум „Августа Траяна" дамите от Националния туристически поход ще бъдат посрещнати и приветствани от представители на Община Стара Загора и в специална церемония за даване на име 27 от участничките ще получат имена на тракийски богини. В церемонията участва и Прабългарска школа за оцеляване „Бага Тур", а водещ ще актьорът от ДТ"Гео Милев" Димитър Митев.
       Последният ден от похода е със свободна програма и разглеждане на Стара Загора. Водачи на дамите-туристки ще са Златина Стоянова, Паулина Стойчева, Събина Цанева, Стефка Божинова от ТД"Сърнена гора" и Теодора Тарева от гр. Казанлък. През цялото време с дамите ще е и Дела Кавъркова, секретар на Българската федерация по туризъм, която ще води похода за 18ти пореден път.


 
    Походът продължава на 5-ти март с 6-часов преход от Старозагорски минерални бани – местността Богородична стъпка-връх Голям Кайряк – Езерото на баните – връх Момини гърди. Този маршрут е изключително живописен и разкрива красотата на Сърнена средна гора и Стара планина. В прощалната вечер предстои концерт на Трио „Гранди Тенори“ и фолклорен клуб „Тракийци“. На 6-ти март – последния ден на похода участниците имат свободна програма и могат да разгледат Стара Загора.



Оформление: Ния Горанова, Purple PR *


Прочетете още:



За запитвания и резервации в Туристически комплекс "Андела":

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
тел: 0354 19 222
GSM: 0879 82-70-86

УниКредит Булбанк АД
BIC   UNCRBGSF
IBAN  BG28  UNCR  7630  1076  2494  62

Facebook на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Twitter на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Google+ на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Blog  на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.



Източник:
радио "Дарик"
tok.bg
dnes.bg

петък, 4 март 2016 г.

"Плиоценски парк" в с. Дорково - забележителности край Юндола


Плиоценски парк Дорково – изгубеният свят на мастодонтите
Модел на мамут в "Плиоценски парк", с. Дарково

             Днес в блога на Туристически комплекс "Андела" ще ви предложим разходка до близкото Юндола село - Дарково и до много далечното праисторическо минало... От Септември месец 2013 година в село Дорково функционира интересен природо-научен музей, наречен "Плиоценски парк". В него са представени находки от плиоцена, открити в палеонтологичното находище в местността „Кокалите“, която е в близост до селото.
"Плиоценски парк", село Дорково
Плиоценски парк Дорково – изгубеният свят на мастодонтите
 Находището е най-голямото познато на палеонтолозите струпване на кости от над 30 вида животни на едно място. Открити са над 600 кости на само 15 квадратни метра площ. Находището, също така, и най-голямото палеонтологично находище на Балканите и втората най-значима експозиция в Европа.Сградата на музея е с цилиндрична форма.
 Изградена е от метал и дърво и е покрита с голям стъклен купол. В центъра на експозиционната зала са поставени две скулптури, дело на художниците Ивайло Аврамов, Теодор Нанев и Велизар Симеоновски. Първата е с височина 3,90 метра и изобразява овернски мастодонт от рода Аnancus Аrvernensis. До него се намира скулптура на изкопаемата маймуна долихопитек (Dolichopitecus ruscinensis). Чрез озвучителна техника се възпроизвеждат звуците издавани от животните, чийто останки са намерени в палеонтологичното находище.
До скулптурата на мастодонта е разположен гигантски бивник на борсонов мастодонт (Mammut borsoni), намерен в кариерата за пясък при село Генерал Инзово, област Ямбол.
село Дорково
       Находището, все още, не е развито, заради което от скалите стърчат кости. През 80-те години на миналия век „Палеонтологично находише - Дорково" е обявено за природна забележителност, а територията около него е защитена.


            В региона се носи легенда, че местността "Елин кладенец" е дъно на пресушено езеро, в което са живели огромни водни чудовища. По този начин местните хора си обяснявали необичайно големите кости, които намирали.

    Учени предполагат, че изключителното натрупване на вкаменени кости от животни в находището е в резултат на природно бедствие, унищожило  цяло стадо мастодонти край брега на Древа река.
Вкаменелост в "Плиоценски парк", с. Дарково
      Там са намерени костни останки от над 30 вида гръбначни животни: над 600 кости на едри бозайници (мастодонти, два вида редки древни маймуни, примитивни коне - хипариони, елени, носорози, тапири и др.), а също и множество останки от гризачи и насекомоядни бозайници.

 
  В село Дорково бива разкрита напълно непознатата доскоро природа в Югоизточна Европа от преди 5 мил. години, с по-топъл и влажен климат от сегашния и мозаичен пейзаж с обширни, разредени годи. Според палео-ботаника проф. Д. Иванов в българските гори отпреди 5 млн. години е доминирал дъбът, разпространени са били кестенът, брястът, букът и елата. Съществували са и такива екзотични за днешната европейска растителност видове като гинко и магнолия. Подлесът е бил съставен от чемшир и вечнозелените храсти - рододендрон и лавровишня.
Плиоценски парк Дорково – изгубеният свят на мастодонтите - Плиоценски парк Дорково

Работно време и цени:

"Плиоценски парк" – Дорково е отворен за посетители с работно време от 10.00 до 19.00 часа (март-октомври) и от 10.00 до 17.00 часа (ноември-февруари),  без почивен ден.

Входната такса от 5 лв. важи и за двата обекта - "Плиоценски парк – Дорково" и "Туристически информационен център-Цепина". 

Таксата за деца над 3 години е 3 лева, а за деца под 3 годишна възраст е безплатно.


ТЕЛЕФОНИ ЗА КОНТАКТИ
0878527393 - Плиоценски парк
0878527379 - ТИЦ "Цепина"


         

село Дорково
      Село Дорково се намира на 30 километра заподно от местността Юндола, в която се намира Туристически комплекс - Андела. 
      Пътят с автомобил от Юндола до село Дорково отнема около 30 мин. с и е изключително живописен. 








Маршрут от Туристическо комплекс "Андела", Юндола до село Дорково
вижте на този линк


Снимки на туристическо комплекс "Андела"



Оформление: Ния Горанова, Purple PR *


Прочетете още:



За запитвания и резервации в Туристически комплекс "Андела":

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
тел: 0354 19 222
GSM: 0879 82-70-86

УниКредит Булбанк АД
BIC   UNCRBGSF
IBAN  BG28  UNCR  7630  1076  2494  62

Facebook на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Twitter на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Google+ на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Blog  на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.