сряда, 19 декември 2018 г.

Дядо Коледа ще се качи на Родопската теснолинейка


Дядо Коледа ще се качи на Родопската теснолинейка – единствената запазена в движение в цяла България, дни преди Рождество Христово, съобщиха организаторите на инициативата. С него ще бъдат Снежанка и джужетата. Присъствието им не просто ще направи още по-атрактивно пътуването с Малкото влакче,  те ще раздават и подаръци.  Ще се постараят да оставят един прекрасен спомен за забавно прекаран ден на всички малчугани.“В навечерието на Рождество Христово и Нова година Гражданско сдружение „За теснолинейката” кани малки и големи да се потопят в магията на Малкото влакче, пъплещо през три планини, две котловини, шест реки, седем градчета, множество села, тунели и мостове! Да изпратим заедно старата 2018 година по една от най-романтичните и красиви жп линии в България и света като си подарим това вълшебно пътуване само за 6,50 лв. в посока.
 Прочетете повече за теснолинейката в статията ни: "Теснолинейката - романтично пътешествие сред природата и...миналото"
Празничното приключение ще започне по традиция от гара Септември на 22.12.2018 г. в 08:45 ч. и ще продължи през целия ден на борда на влак „Родопи” – до крайната гара Добринище и обратно. По време на пътуването нашите гости ще се срещнат с Дядо Коледа, Снежанка и малките работливи джуджета. За малчуганите сме подготвили подаръци и изненади, така че не се колебайте и ги доведете. Уютните и топли вагончета, горещата пара и зимната гледка наоколо ще направят пътуването наистина приказно за децата и за вас – техните родители. Не се колебайте и си подарете това незабравимо пътешествие във времето в съботния 22-ри декември.
Малчуганите до 7-годишна възраст пътуват безплатно. За влак „Родопи” има връзка от и за гарите София, Пловдив и Пазарджик – сутринта и обратно вечерта. Може да се качите на влак от София, Пловдив, Пазарджик или от началната гара за теснолинейката – Септември. Може да пътувате до определена точка по маршрута или през целия ден до Пирин и обратно“, казаха организаторите.

 За теснолинейката прочетете и тези статии в блога ни:


За запитвания и резервации:

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
Телефон:
0354 19 222
0879 827 086
Банкова сметка:
УниКредит Булбанк АД
IBAN:  BG28  UNCR  7630  1076  2494  62
BIC:   UNCRBGSF
Facebook страницата на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук!

вторник, 18 декември 2018 г.

Комплекс „Старина“ открива зимния сезон на 22 декември

Ски комплекс "Старина" ще открие официално зимния сезон на 22 декември (събота). Уникалното съоръжение за отдих и спорт се радва на все по-голям интерес. Планинският ски комплекс се превърна в истински хит за скиорите не само в региона. Пистите в местността "Старина" вече могат да се похвалят и с редовни посетители от цялата страна и чужбина.
Перфектна ски писта, отлични условия за отдих и туризъм, традиционна българска скара и куп атракции – това е само част от визитката на най-проспериращия ски комплекс край Велинград. Комплекс „Старина“ е разположен само на 4 км от с. Юндола по посока Белмекен и на 19 от град Велинград. Ски комплексът се намира на надморска височина от 1600 м.
Ски пистата е с обща дължина от 300 м. и се обслужва от модерен паничков влек. Комплексът разполага със ски гардероб за деца и възрастни. На достъпни цени се предлагат ски оборудване и шейни за всички възрасти. Желаещите могат да ползват и услугите на професионален ски учител.
Комплексът се отличава и със своето заведение за бързо хранене, в което не липсват кулинарни изкушения.
В незабравимо преживяване за всеки може да се превърне ездата на кон „Хафлингер“ или на „пони“, които са на ваше разположение в намиращата се в непосредствена близост Конна база „Старина“.
Комплекс „Старина“ посреща своите гости всекидневно от 9:00 до 17:00 ч.
Подарете си вълнуващи преживявания сред вълшебната природа на комплекса.
 Разбира се, винаги сте добре дошли в Туристически комплекс "Андела"


Източник: Velsport24.com

КОМПЛЕКС „СТАРИНА“
ЦЕНИ – ЗИМЕН СЕЗОН 2018/19
- Ски влек – възрастни – 15.00лв./ден
- Ски влек – деца до 12г. - 10.00лв./ден
- Ски оборудване – възрастни - 15.00лв./ден
- Ски оборудване – деца - 10.00лв./ден
- Шейна – деца - 5.00лв./ден
- Ски учител до 5 човека - 10.00лв./час
- Ски учител над 5 човека - 7.00лв./час
- Езда на кон „Хафлингер” - 10.00лв./30 минути
- Езда на „Пони” - 5.00лв./15 минути

РАБОТНО ВРЕМЕ НА СКИ ВЛЕК: 9:00 - 16:00 ч.


За запитвания и резервации:

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
Телефон:
0354 19 222
0879 827 086
Банкова сметка:
УниКредит Булбанк АД
IBAN:  BG28  UNCR  7630  1076  2494  62
BIC:   UNCRBGSF
Facebook страницата на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук!

понеделник, 26 ноември 2018 г.

По-малко познатите ни върхове: Зъбчето

 Да черпиш вдъхновение с повея на вятъра. Да прегръщаш Пирин, докато си в сърцето на Рила. И не на последно място - да чувстваш, че летиш високо над облаците, а едновременно с това слънцето да те гали с лъчите си. Възможно е! На едно от тези места, за които не се говори толкова много. На място съвсем близо до Туристически комплекс "Андела". То крие двойна доза очарование в себе си, с която се сблъскват тези, които се устремят към него - връх Зъбчето.



 Запознайте се с връх Зъбчето. Той се извисява над Белмекен. На малко повече от 2000 м н.в., но се изкачва бързо. Изходната точка, която ще ни отведе над облаците, е спортната база на Белмекен. Пътеката тръгва право нагоре и така докато не стигнем целта си. За сметка на това обаче - всяка крачка си заслужава. А това го разбираме, когато пред нас започват малко по малко да се откриват забележителни панорамни гледки.

 Първо ще видим разстилащата се покривка от облаци – гледка, която не се вижда всеки ден и която дава поле за изява на въображението.



 След това пред нас ще се открият пиринското било и първенците – Вихрен и Кутело, които няма как да сбъркаме. Отидем ли в сезон като този, ще ги видим в бяла премяна, което ги прави още по-красиви от обикновено.



 Когато се извисим по-нагоре, от другата ни страна ще се разкрие гледка към язовир Белмекен.



 И така докато не стигнем момента, в който панорамата ще стане 360-градусова. Тогава с един поглед ще можем да обгърнем необятната шир, а сетивата ни ще са щастливи от всичко, което се случва наоколо.
 Ще познаем, че сме стигнали до върха, когато видим големия кръст, който е върху него. Той придава завършеност на цялата панорама, която ни заобикаля.



Времетраене, маркировка, екипировка

 За да достигнем до връх Зъбчето ни трябва около час в посока, в нормално темпо. Може да ни отнеме и малко повече, ако спираме да се наслаждаваме на красотата на природата наоколо. Маршрутът е кратък и затова можем да си позволим да го направим. В началото му няма маркировка, но в един момент вече различаваме зимна. Тъй като вече е сезон, в който има достатъчно сняг по планините, трябва да сме екипирани според условията навън.
 От екипът на Туристически комплекс "Андела" ви призоваваме - не подценявайте планината! Винаги предупреждавайте планинската спасителна служба и близките си накъде сте тръгнали, тръгвайте добре облечени и заредени с провизии и със заредени телефони. Ако времето е лошо - не тръгвайте никъде, а се отдайте на почивка на по чаша вино с приятели.

Източник: 360mag
Снимки: Михаела Стоянова


За запитвания и резервации:

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
Телефон:
0354 19 222
0879 827 086
Банкова сметка:
УниКредит Булбанк АД
IBAN:  BG28  UNCR  7630  1076  2494  62
BIC:   UNCRBGSF
Facebook страницата на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук!

понеделник, 12 ноември 2018 г.

Маршрут: Белмекен - Равни чал - Сивричал - Каменити чал (СНИМКИ)

Ще споделим с вас разказ на планинара Иван Тодоров за преход, който е направил този месец, придружен с много снимки и полезна информация за маршрутите около Туристически комплекс "Андела". Надяваме се да се насладите на това есенно приключение из красивата българска природа, а защо не и да го изпробвате.


 "Една есенна разходка из източната част на Рила: кръгов маршрут, който започнахме от високопланинския спортен комплекс и преминахме през вр. Белмекен, хижа Белмекен, вр. Равни чал, вр. Сивричал, вр. Каменити чал, Зъбчето и завършихме пак на високопланинския спортен комплекс.

карта на маршрута

 Началото на маршрута е паркинга на комплекса. Пътеката (която в самото начало за около 50-тина метра е черен път) тръгва в северозападна посока и след това свива на север. Точно на завоя се вижда и първият жалон на зимната маркировка, която води до хижа Белмекен с разклонение към вр. Белмекен, което е на 30-тина минути преди хижата.
Но аз препоръчвам друг маршрут, който смятам за по-добър, защото извежда на панорамна пътека, от която има прекрасна гледка отдясно към яз. Белмекен и Родопите.

началото на прехода

Жалоните се следват в продължение на 30-45 мин., успоредно на река Ръждавица, която е вдясно. В един момент се виждат останки от овчарник на другият бряг на реката. Трябва да се поеме към овчарника, което означава да се пресече реката. Минава се покрай овчарника и се продължава само напред (на изток) докато не се открие гледка към яз. Белмекен. След това се завива рязко наляво (на север) и се продължава нагоре-нагоре до самият връх Белмекен.

преди язовир Белмекен

Маршрута до върха на нас ни отне 2 часа. Денивелацията е около 680 метра.



След връх Белмекен се слиза в западна посока по жалоните на зимната маркировка. Денивелацията при слизането е около 250 м. След 10-тина минути се достига до разклон. Наляво е пътеката означена от жалоните и която се напуска при разрушения овчарник (т.е. наляво е пътя към високопланинския спортен комплекс). Направо няма зимна маркировка, но има лятна (червена) такава и минава през премката (седловината) между върховете Равни чал и Сивричал и води до хижа Заврачица и хижа Грънчар. Надясно продължават жалоните идващи от високопланинския спортен комплекс и достигат хижа Белмекен.

първи снимки на язовир Белмекен




Хижа Белмекен е на 30тина мин. от описания кръстопът. Денивелацията до хижата е около 170м. Така общата отрицателна денивелация от вр. Белмекен до х. Белмекен е около 420 м.

на връх Белмекен
слизане по зимната маркировка
маркировка
Равинчалско езеро

След хижата се продължава по жалоните на зимната маркировка, която поема в северозападна посока. Въпреки, че жалоните са ясно видими, трябва да се внимава, защото пътеката се губи на 1-2 места. Изкачването в тази част на маршрута е доста добро :-). Задължително се следват жалоните. Пътя прави два деветдесет градусови завоя - най-напред на югозапад и след това на югоизток. Около километър и 200-300 метра след вторият 90-градусов завой се достига до вр. Равни чал, който е 9 метра по-висок от Белмекен. Преодолява се положителна денивелация от около 430 м. Самият пик е малко вляво от жалоните.

хижа Белмекен

След това пътя продължава на юг-югозапад. Отпред е Сивричал и няма как да се сбърка. Отдалече се вижда една непродолима, почти вертикална скала и човек се чуди как ще се изкачи до горе. Важното е да се следва зимната маркировка. На места се вижда червена, лятна, водеща към х. Заврачица, но в случая важни са жалоните на зимната маркировка.

Белмекен сниман от връх Равничал

Доближавайки се в подножието на върха се вижда въжето положено по зимната маркировка и което улеснява изкачването до върха. Има и видима пътека, която в началото минава отляво на жалоните. За разлика от гледката отдалеч, се оказва, че изкачването не е сложно, нито дълго и няма опасни участъци. Въжето внася допълнително успокоение на 3-4 места.

към Сивричал
Началото на въжето
изкачване на Сивричал

От Сивричал има невероятна гледка насякъде - Родопите, мусленската част на Рила, Пирин. Униклано е! Това е и най-високата точка от този маршрут - 2642 м. (14 метра над Белмекен)
Следва спускане и след това леко изкачване за вр. Каменити чал (2587м.) Отново се върви по зимната маркировка, като в момента, в който поредицата от жалони завият рязко на запад (надясно), се продължава напред. Някак как да се сбърка - Каменити чал и на стотина метра. След върха се продължава на юг по немаркирана пътека, която като цяло е видима. След около километър пътеката достига до зимната маркировка идваща от х. Заврачица. Продължава се по жалоните до достигане на Зъбчето.

към Каменитичал
на връх Каменитичал


След Зъбчето се продължава около 350 м. отново по жалоните на зимната маркировка. След това пътеката се отделя вдясно и след километър и 300-400м. (20-тина мин.) достига до изходната точка - високопланинския спортен комплекс.

връх Зъбчето
връх Зъбчето
гледка към язовир Белмекен от връх Зъбчето

Общо време за целият преход - около 8 часа. Но трябва да се съобрази темпото и подготовката на туриста. Посоченото време е за хора с достатъчен опит."

Ако решите да изпробвате маршрута, ще се радваме да отседнете при нас в Туристически комплекс "Андела".

Източник: Фейсбук

За запитвания и резервации:

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
Телефон:
0354 19 222
0879 827 086
Банкова сметка:
УниКредит Булбанк АД
IBAN:  BG28  UNCR  7630  1076  2494  62
BIC:   UNCRBGSF
Facebook страницата на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук!


четвъртък, 25 октомври 2018 г.

Вело маршрут Юндола - Локвата - Велинград - само за професионалисти



Ниво на трудност: труден

Дължина: 14 км.

Терен: смесен

Маркировка: червен триъгълник

 Подхода към началото на маршрута е откъм курорта Юндола, докъдето може да се отиде с велосипед или моторизиран транспорт. Там се намира и Туристически комплекс Андела. Началото на маршрута е на около два километра северозападно от Юндола при отбивка от тесния асфалтов път от Юндола до Торишката.



Отначало се кара по горски път към м. Локвата, преминаващ през широка поляна, която на места е заблатена, откъдето идва и името на местността. Следва кратко изкачване, което ви отвежда до малка поляна в западното подножие на вр. Черновец (Арапчал). За ориентир служеше изоставен дървен заслон, но вече има чисто нов такъв.


 От тук започва и същинското спускане. В началото се кара по добре очертана пътека, която с лек наклон се спуска по склоновете на Черновец в източна посока. Постепенно наклона се увеличава, пътека става по-изровена и се спуска до седловината Самара. Тук трябва да се проследи внимателно продължението на пътеката, без да поемате по горския път вляво от разклона. Следва кратко изкачване и ново продължително спускане през млада гора в района на Славееви скали. В един момент пътеката ви отвежда до електропровод в местността Булин чаир – тук има малък заслон с камина. Маршрутът продължава южно от заслона, като в началото се движите между дърветата, ориентирайки се по маркировката, докато достигнете до ясно очертана пътека. Следва стръмно спускане, което ви отвежда до долината на р. Луковица, където в ляво през "Баба и Дядо" достигате до Велинград.



За запитвания и резервации в Туристически комплекс "Андела":

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
тел: 0354 19 222
GSM: 0879 827 086

УниКредит Булбанк АД
BIC   UNCRBGSF
IBAN  BG28  UNCR  7630  1076  2494  62

Facebook на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Twitter на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Google+ на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Blog  на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.


сряда, 26 септември 2018 г.

Историческият музей във Велинград

 Есента е вече тук, а с нея и не толкова приятните и ветровити дни. Ако сте гост на Туристически комплекс "Андела" и искате да разнообразите посещението си при нас с някое  интересно място, да се запонаете с местните бит и култура, с историята на България и на Велинград, то несъмнено трябва да посетите историческия музей във Велинград.


 Историческият музей на Велинград е основан през 1952 г. Той се намира в квартал Каменица, в непосредствена близост до църквата „Света Троица”. Централен обект за посещение там е родната къща на партизанката Вела Пеева (1922 г. – 1944 г.) и музеят почти половин век носи нейното име.

Вела Пеева
 В музея има три постоянни експозиции - мемориална изложба „Вела Пеева”, етнографска изложба „Планината - гостоприемен дом” и изложбата „Великденски писани яйца”.

 В Историческия музей на Велинград се намира най-голямата в България колекция от великденски писани яйца. Тя показва характерната за Чепинския край традиция за изписване на яйцата с писалка и восък. Освен от района на Велинград могат да се видят писани яйца и от други райони на България, както и от Централна и Източна Европа. Всяка година в навечерието на Великден музеят организира изложби на велинградски писани яйца, демонстрации на традиционната восъчна техника, работилници и конкурс за писани яйца.


 Експозицията „Вела Пеева” разказва за живота на българската партизанка, която загива през 1944 г. като участник в Съпротивата срещу държавната власт и прогерманската ѝ политика по време на Втората световна война. Експозицията представя и събитията преди и по време на Втората световна война. През 1948 г., при сливането на селищата Каменица, Лъджене и Чепино, новосъздаденият град е кръстен на партизанката - Велинград.


 Най-новата експозиция на музея е посветена на оперния певец Николай Гяуров (1929 г. – 2004 г.), който е роден във Велинград. След смъртта му през 2004 г. семейството му е дарило вещи, снимки и документи на световноизвестния оперен певец. Показани са оригинални костюми от постановки в операта „Ла Скала” в Милано, матрица на монета, сечена в Австрия с неговия лик, партитури, грамофонни плочи с негови изпълнения. Експозицията е „подвижна” и често е гост на различни музеи в страната и чужбина.



 В етнографската експозиция „Планината - гостоприемен дом” са показани разнообразни костюми на различните религиозни общности, населяващи Чепинския край – християни, мюсюлмани, армъни.

 С каменни надписи и снимки са представени най-старите действащи минерални бани в България, които са били построени през 1750 - 1751 г.



 Районът около Велинград от векове има традиции и в дърводобива - в експозицията са включени макети и експонати на стари водни съоръжения - чаркове и тепавици.



 Историческият музей на Велинград често е домакин на гостуващи изложби от музеи в България и чужбина.


Всяка година в музея се провеждат Велинградски празници на културата, годишнини, свързани с Вела Пеева и оперния певец Николай Гяуров. На щанд на музея се предлагат информационни материали и сувенири. Целогодишно в музея работи ателие за изписване с восък на великденски яйца.



 Освен с богатата си история, Велинград се слави и с лековитата си минерална вода, която се използва успешно при лечение на заболявания на опорно-двигателния апарат, неврологични заболявания, хипертония, гинекологични заболявания, бъбречно-урологични, дихателни и стомашно-чревни заболявания.

Източник: http://www.bulgariatravel.org


За запитвания и резервации в Туристически комплекс "Андела":

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
тел: 0354 19 222
GSM: 0879 82-70-86

УниКредит Булбанк АД
BIC   UNCRBGSF
IBAN  BG28  UNCR  7630  1076  2494  62

Facebook на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Twitter на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Google+ на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.

Blog  на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук.