Връх Милеви скали се намира в рида Алабак, Западни Родопи. Представлява скалист връх, издигащ се на 1593.5 м н.в. От него се откриват величествени гледки към голяма част от Родопите.
Карта с изкачванията (в сиво) и пътеките (всяка според маркировката): |
Нека първо кажем за изкачването. Вариантите са няколко и вие преценете кой да използвате:
1. Черен път, започващ от село Варвара (има място за паркиране) до местността Смаденица, след което се хваща друг рядко използван път до билото и върха.
Пътят е приятен за въртене, с умерен наклон, и неусетно се качват ~1300 м денивелация. До местността Смаденица е редовно използван, а след нея става по-шубрасал, но това не пречи по никакъв начин на карането по него. За вода по пътя не може да се разчита в летния сезон. Тогава носете 2-3 л. В другите сезони има на 2-3 места поточета, от които можете да налеете.
Дължина: 17,5 км / ~1300 м положителна денивелация.
Време: от 3 до 4:30 часа в зависимост от темпото.
Профил:
2. Черен път от Варварски минерални бани (има безплатен паркинг) през х. "Равно боре" до м. Смаденица. От там до билото/върха съвпада с горния път.
В първата си част до хижата е стръмен и уморителен, а след нея става приятен за въртене. Вода има на х. "Равно боре". След нея чешмите/поточетата са сезонни и лятно време не може да се разчита на тях. Носете 1,5-2 л след хижата.
Дължина: 15 км / ~1300м положителна денивелация.
Време: от 3:30 до 4:30 часа в зависимост от темпото
Профил:
3. Стар асфалтов път от село Семчиново.
Характеризира се с това, че през повечето време се движи покрай дълбоко дере и е прохладно дори в големите летни горещини. Освен това пътят е доста стръмен в определени участъци и наклонът стига 20%. На места има чешми, но също така можете да налеете вода от дерето. Повече 1-1,5 литра не са ви нужни.
Дължина: 17,5 км / ~1200 м положителна денивелация.
Време: 3 до 3:30 часа в зависимост от темпото.
Профил:
4. Черен път, започващ от гара Долене в посока билото.
Пътят е стръмен и стига до 1175 м н.в. След това преминава в пътека, по която се бута до билото на 1490 м н.в. Оттам до върха са 2,5 км по асфалт. В края на черния път има овчарници и е твърде вероятно да "намажете" айрян. :) Вода има на 3-4 места по пътя и не е нужно да носите голямо количество. Вариантът не е най-добрият, заради бутането, но дава възможност да се направи кръгов маршрут, ако се спуснете към гара Долене.
Дължина: 11 км/ ~1050 м положителна денивелация.
Време: 3 до 3:30 часа в зависимост от темпото.
Профил:
5. Черен път от Варварски минерални бани през х. "Равно боре" до м. Калугера, където започва техничната част на пътеката до гара Цепина.
В първата си част до хижата е стръмен и уморителен, а след нея става приятен за въртене. Вода има на х. "Равно боре" и в крайната точка на качване - м. Калугер. Носете 1-1,5 л. до хижата. Малко след м. Калугер се пресича синята маркировка, по която трябва да тръгнете надолу. В началото е стар дърварски път. След кратко избутване следва техничната част на пътеката към гара Цепина.
Дължина: 7 км / ~750 м положителна денивелация.
Време: 2-3 часа в зависимост от темпото.
Профил:
Сега за пътеките. Ако сте се качили до върха, трябва да се върнете около 500 м назад по асфалта до обратен завой, където има голяма поляна. Оттам започват и трите пътеки. Има табели и би трябвало да се ориентирате лесно.
Пътека 1: до гара Долене
Пътека 1: до гара Долене |
Зелена маркировка.
1000 м денивелация/ 6,6 км дължина.
Трудност: средна -Т3, до Т4 в средния участък.
GPS следа спускане: Milevi-skali_gara-Dolene.gpx
Профил чрез BGMountains:
В началото пътеката влиза в гората и е бърза, но има места, на които се върти по равно или малко нагоре.
На около 1350 м излизате на открит участък, където е важно да се следи за маркировката в посока югозапад. Съвсем скоро стигате широка поляна в подножието на върха, където се откриват такива гледки.
Следва кратък стръмен участък с ронливи камъни и без ясна пътека. Маркировката е на често, но трябва да се внимава. Има и 2-3 железни стълба. Съвсем скоро влизате в рядка дъбова горичка. Има доста успоредни пътечки, които водят в една посока. Най-ясната е маркирана. Веднага след тази горичка следва втори открит и стръмен участък с ронливи камъни и без ясна пътека.
След него на около 940 м н.в. пътеката завива на югоизток и става по-полегата. Скоро влиза в гората, където става доста скоростна с много заигравки и така до гара Долене.
Пътеката има доста разклонения и трябва да се внимава да не се изпусне. Почистена и маркирана е през юни 2016 г.
От гара Долене, в зависимост от това къде сте оставили колите, можете да се придвижите с теснолинейката или на самоход. Трябва да имате предвид, че по дефилето има трафик и не е особено приятно да се кара, но не е и толкова голям проблем. Влакове в посока с. Варвара има в 14:21, 17:48, 22:38.
Пътека 2: до гара Цепина
Синя маркировка (в началото червена).
1100 м денивелация / 6,5 км дължина.
Трудност: средна - Т3, до Т5 в участъка след изубтването.
GPS следа спускане: Milevi-skali_gara-Cepina.gpx
Профил чрез BGMountains:
В началото пътеката е с червена маркировка до премката (~1415 м н.в.) преди връх Фенера (1460 м н.в). Там има табела към гара Цепина, от която табела започва и синята маркировка. В тази първа част пътеката е скоростна, но има 2-3 места, на които се върти. Трудност от ниска до средна - Т2/Т3. След това става по-стръмна, но без особени препятствия, подсичаща склона и минава през букова гора.
След този участък излизате на полянка, от която се вижда дефилето и гара Цепина.
Участъкът до гарата е със средна трудност (Т3), но в последната част преди излизане на асфалта трябва да сте особено внимателни и дори е най-добре да избутате, за да не се озовете на асфалта от 30 м височина.От гарата, в зависимост от това къде сте оставили колите, можете да се придвижите с теснолинейката или на самоход. Трябва да имате предвид, че по дефилето има трафик и не е особено приятно да се кара, но не и толкова голям проблем. Влакове в посока с. Варвара има в 14:37, 18:04 и 22:54.
Пътеката е почистена и с подновена маркировка през май 2016 г.
Пътека 3: до с. Варвара през х. "Равно боре"
Началото съвпада с предната пътека. Скоростна е, но има 2-3 места, на които се върти. Трудност от ниска до средна - Т2/Т3. Стигайки хижа "Равно боре", се тръгва по черния път, като съвсем скоро пътеката се отбива вляво и става по-технична и стръмна. Следват участъци тип родопско равно - нагоре-надолу.
Профил:
|
Пътеката става подсичаща и панорамна. Откриват се гледки към Чепинския пролом, рида Къркария и Тракийската низина. В последната си част има разклонения вляво, които водят до централната част на с. Варвара. Ако продължите по маркировката, излизате на прелеза при с. Варвара в близост до жп гарата.
Оформление: Ния Горанова, Purple PR
Забележка: Всички следи във варианти до 500 т. (за стари GPS приемници на Garmin).
Източник:
http://fb.com/alabak.info
http://mtb-bg.com/
BGMountains
Вижте още:
- 10 причини да отседнем в туристически комплекс „Андела“
- Връх Белмекен, язовир Белмекен и спортна база "Белмекен" - забележителности край Юндола
- Юндола - съкровище, скрито между Рила и Родопи
- Пашови скали - природна забележителност край Юндола
- Параклисът "Света Петка" в Юндола (СНИМКИ)
- "Клептуза" - за езерото и една легенда...
- Комплекс „Старина“ с достъпните си цени е новият хит сред скиорите
- Пещерата "Лепеница" - забележителност край Велинград
За запитвания и резервации в Туристически комплекс "Андела":
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
тел: 0354 19 222
GSM: 0879 82-70-86
УниКредит Булбанк АД
BIC UNCRBGSF
IBAN BG28 UNCR 7630 1076 2494 62
УниКредит Булбанк АД
BIC UNCRBGSF
IBAN BG28 UNCR 7630 1076 2494 62