понеделник, 12 ноември 2018 г.

Маршрут: Белмекен - Равни чал - Сивричал - Каменити чал (СНИМКИ)

Ще споделим с вас разказ на планинара Иван Тодоров за преход, който е направил този месец, придружен с много снимки и полезна информация за маршрутите около Туристически комплекс "Андела". Надяваме се да се насладите на това есенно приключение из красивата българска природа, а защо не и да го изпробвате.


 "Една есенна разходка из източната част на Рила: кръгов маршрут, който започнахме от високопланинския спортен комплекс и преминахме през вр. Белмекен, хижа Белмекен, вр. Равни чал, вр. Сивричал, вр. Каменити чал, Зъбчето и завършихме пак на високопланинския спортен комплекс.

карта на маршрута

 Началото на маршрута е паркинга на комплекса. Пътеката (която в самото начало за около 50-тина метра е черен път) тръгва в северозападна посока и след това свива на север. Точно на завоя се вижда и първият жалон на зимната маркировка, която води до хижа Белмекен с разклонение към вр. Белмекен, което е на 30-тина минути преди хижата.
Но аз препоръчвам друг маршрут, който смятам за по-добър, защото извежда на панорамна пътека, от която има прекрасна гледка отдясно към яз. Белмекен и Родопите.

началото на прехода

Жалоните се следват в продължение на 30-45 мин., успоредно на река Ръждавица, която е вдясно. В един момент се виждат останки от овчарник на другият бряг на реката. Трябва да се поеме към овчарника, което означава да се пресече реката. Минава се покрай овчарника и се продължава само напред (на изток) докато не се открие гледка към яз. Белмекен. След това се завива рязко наляво (на север) и се продължава нагоре-нагоре до самият връх Белмекен.

преди язовир Белмекен

Маршрута до върха на нас ни отне 2 часа. Денивелацията е около 680 метра.



След връх Белмекен се слиза в западна посока по жалоните на зимната маркировка. Денивелацията при слизането е около 250 м. След 10-тина минути се достига до разклон. Наляво е пътеката означена от жалоните и която се напуска при разрушения овчарник (т.е. наляво е пътя към високопланинския спортен комплекс). Направо няма зимна маркировка, но има лятна (червена) такава и минава през премката (седловината) между върховете Равни чал и Сивричал и води до хижа Заврачица и хижа Грънчар. Надясно продължават жалоните идващи от високопланинския спортен комплекс и достигат хижа Белмекен.

първи снимки на язовир Белмекен




Хижа Белмекен е на 30тина мин. от описания кръстопът. Денивелацията до хижата е около 170м. Така общата отрицателна денивелация от вр. Белмекен до х. Белмекен е около 420 м.

на връх Белмекен
слизане по зимната маркировка
маркировка
Равинчалско езеро

След хижата се продължава по жалоните на зимната маркировка, която поема в северозападна посока. Въпреки, че жалоните са ясно видими, трябва да се внимава, защото пътеката се губи на 1-2 места. Изкачването в тази част на маршрута е доста добро :-). Задължително се следват жалоните. Пътя прави два деветдесет градусови завоя - най-напред на югозапад и след това на югоизток. Около километър и 200-300 метра след вторият 90-градусов завой се достига до вр. Равни чал, който е 9 метра по-висок от Белмекен. Преодолява се положителна денивелация от около 430 м. Самият пик е малко вляво от жалоните.

хижа Белмекен

След това пътя продължава на юг-югозапад. Отпред е Сивричал и няма как да се сбърка. Отдалече се вижда една непродолима, почти вертикална скала и човек се чуди как ще се изкачи до горе. Важното е да се следва зимната маркировка. На места се вижда червена, лятна, водеща към х. Заврачица, но в случая важни са жалоните на зимната маркировка.

Белмекен сниман от връх Равничал

Доближавайки се в подножието на върха се вижда въжето положено по зимната маркировка и което улеснява изкачването до върха. Има и видима пътека, която в началото минава отляво на жалоните. За разлика от гледката отдалеч, се оказва, че изкачването не е сложно, нито дълго и няма опасни участъци. Въжето внася допълнително успокоение на 3-4 места.

към Сивричал
Началото на въжето
изкачване на Сивричал

От Сивричал има невероятна гледка насякъде - Родопите, мусленската част на Рила, Пирин. Униклано е! Това е и най-високата точка от този маршрут - 2642 м. (14 метра над Белмекен)
Следва спускане и след това леко изкачване за вр. Каменити чал (2587м.) Отново се върви по зимната маркировка, като в момента, в който поредицата от жалони завият рязко на запад (надясно), се продължава напред. Някак как да се сбърка - Каменити чал и на стотина метра. След върха се продължава на юг по немаркирана пътека, която като цяло е видима. След около километър пътеката достига до зимната маркировка идваща от х. Заврачица. Продължава се по жалоните до достигане на Зъбчето.

към Каменитичал
на връх Каменитичал


След Зъбчето се продължава около 350 м. отново по жалоните на зимната маркировка. След това пътеката се отделя вдясно и след километър и 300-400м. (20-тина мин.) достига до изходната точка - високопланинския спортен комплекс.

връх Зъбчето
връх Зъбчето
гледка към язовир Белмекен от връх Зъбчето

Общо време за целият преход - около 8 часа. Но трябва да се съобрази темпото и подготовката на туриста. Посоченото време е за хора с достатъчен опит."

Ако решите да изпробвате маршрута, ще се радваме да отседнете при нас в Туристически комплекс "Андела".

Източник: Фейсбук

За запитвания и резервации:

e-mail:
tc-andela@andela-bg.com
yundola@andela-bg.com
Телефон:
0354 19 222
0879 827 086
Банкова сметка:
УниКредит Булбанк АД
IBAN:  BG28  UNCR  7630  1076  2494  62
BIC:   UNCRBGSF
Facebook страницата на Туристически комплекс "Андела" разгледайте тук!


Няма коментари:

Публикуване на коментар